JAK PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ MIESZKANIE
DO ZABIEGU DEZYNSEKCJI METODĄ ZAMGŁAWIANIA ULV:
PAMIETAJ !
IM LEPIEJ PRZYGOTOWANE MIESZKANIE/DOM – TYM WIĘKSZA SKUTECZNOŚĆ ZABIEGU DEZYNSEKCJI
Instrukcja – jak przygotować pomieszczenia do zabiegu dezynsekcji
- PRODUKTY SPOŻYWCZE – Należy zabezpieczyć żywność i artukuły spożywcze. Usunąć z mieszkania wszelkie otwarte pojemniki z żywnością . Można je schować w lodówce, zapakować w szczelne pojemniki lub szczelnie zabezpieczyć folią.
- DZIECI – Jeśli w domu mieszkają dzieci należy schować/ zabezpieczyć folią ich zabawki. Art. szkolne również powinny zostać schowane. Po dezynsekcji, należy umyć w gorącej wodzie zabawki, które mogły mieć styczność z detergentem oraz wyprać zabawki pluszowe.
- ZWIERZĘTA DOMOWE – Jeśli w domu są zwierzęta, należy umieścić je w bezpiecznym miejscu poza mieszkaniem/domem na czas trwania zabiegu dezynsekcji. Ważne aby zabezpieczyć ich karmy
i wodę przed ewentualnym zanieczyszczeniem.
WAŻNE – Przed ponownym wprowadzeniem zwierząt do mieszkania po zabiegu dezynsekcji, należy zmyć podłogi, ponieważ zwierzęta kończynami dotykają posadzki, a następnie wylizując się mogą wprowadzić do organizmu szkodliwy detergent. Uwaga – nie zmywamy listew przypodłogowych. - ŁAZIENKA/WC – Należy zabezpieczyć artykuły higieniczne – szczoteczki/pasty do zębów, mydła, artykuły, które będą miały styczność z ciałem – kobiece art. higieniczne/ papier toaletowy. Można je schować w szafkach, zapakować w szczelne pojemniki lub szczelnie zabezpieczyć folią.
- ŁÓŻKA – bielizna pościelowa powinna zostać zdjęta z kołer i poduszek. Kołdry i poduszki należy porządnie wytrzepać i szczelnie zamknąć np. w dużych workach na śmieci szczelnie je zawiązując. Po zabiegu dezynsekcji pościel/koce należy wyprać w wysokiej temperaturze (min. 60 stopni). Należy opróźnić skrzynie łóżkowe i zapewnić dotęp do materacy.
- MEBLE – w miarę możliwości należy odsunąć meble od ścian, aby umożliwić technikowi dotarcie do szczelin znajdujących się za meblami. Łóżka to najczęstsze miejsca bytowania pluskiew, dlatego bardzo ważne jest ich prawidłowe przygotowanie i opróżnienie. W przypadku dużej populacji tych osobników, pluskwy można znaleźć w listwach przypodłogowych, pod/za meblami, za obrazami
i we wszystkich innych szczelinach typu kontakty czy sprzęty elektroniczne. - SPRZĘTY ELEKTRONICZNE – wszystkie sprzęty elektroniczne oprócz lodówki należy bezwzględnie odpiąć od zasilania. Ważne aby zostały zabezpieczone (owinięte folią, zaklejone bądź przykryte.
- SPRZĄTANIE PRZED DEZYNSEKCJĄ – Przed zabiegiem dezynsekcji należy zadbać o ogólne sprzątanie mieszkania. Trzeba usunąć nadmiar śmieci, odkurzyć podłogi i przestrzenie między meblami, a także umyć podłogi. Po odkurzaniu należy szczelnie zamknąć worek z odkurzacza
w torbę foliową i go wyrzucić. - WENTYLACJA – W miarę możliwości należy zakleić piony wentylacyjne, aby uniemożliwić środkom użytym podczas dezynsekcji szybkie ulatnianie się.
- DOKUMENTY I WARTOŚCIOWE PRZEDMIOTY – Należy zabezpieczyć ważne dokumenty, biżuterię oraz inne cenne przedmioty przed bezpośrednim kontaktem z substancjami dezynsekcyjnymi. Najlepiej usunąć z mieszkania tego typu przedmioty lub odpowiednio zabezpieczone schować
w szafkach lub szczelnych pojemnikach. - OPUSZCZENIE MIESZKANIA – Pamiętaj, aby przed opuszczeniem mieszkania zabrać ze sobą potrzebne rzeczy typu – pieniadze, telefon czy dokumenty oraz odzież wierzchnią. Po zabiegu dezynsekcji nie będzie możliwe wejście do pomieszczen przez kilka najbliżysz godzin.
- POWRÓT DO MIESZKANIA – przed faktycznym powrotem do mieszkania należy dobrze wywietrzyc pomieszczenia otwierając okna/ balkon na min. 1 godzinę i przez ten czas rownież pozostać poza mieszkaniem. Po wywietrzeniu i powrocie należy zmyć i zetrzeć blaty kuchene i użytkowe oraz stół/ławy/używane biurka. Podłogę zmywamy tylko w wypadku jezlie w domu przebywają dzieci lub zwierzęta. W innym wypadku nalezy powstrzymać się od ścierania podłóg. Mieszkanie natomiast należy dobrze odkurzyć.
Po dezynsekcji, należy codziennie odkurzać mieszkanie. Insekty porażone środkiem owadobójczym (a nie zabite w bezpośrednim starciu) mogą wychodzić z ukrycia nawet w środku dnia. Jest to zjawisko normalne. Normalne jest również, że przez kilka nastepujących po dezynsekcji dni, może dochodzić do ukąszeń. Idealnie, aby odkurzane były również łóżka wewnątrz. Wtedy popluacja również szybciej zostanie wytępiona.
Nie należy natomiast wykonywać czynności dezynsekcyjnych typu opryski itd. na własną rękę. Nieumiejetne stosowanie śroków innych niż użyte przez technika może osłabić działanie naniesionego środka.
Ponieważ zniesione, a nie usunięte jaja są odporne na działanie środków owadobójczych dla pełnego usunięcia problemu, należy zastosować minimum dwa zabiegi zamgławiania ULV w odstępie około
14 dni. Przy dużej populacji konieczne może być wykonanie zabiegu 3 razy (trzeci raz po kolejnych dwóch tygodniach do miesiąca od drugiego zabiegu).
Wrocław i okolice – skuteczna dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja